Jednym z rodzajów przestrzeni biurowej jest biuro o charakterze wyspowym. Takie biura nie są najbardziej popularne, jednak niektórzy pracodawcy decydują się na urządzenie przestrzeni pracowniczej w ten właśnie sposób. Biuro wsypowe jest pomieszczeniem przeznaczonym do pracy dla niewielkiej liczby osób. Zazwyczaj pracuje w nim od czterech do pięciu osób, które dzielą się obowiązkami, to znaczy pracują na podobnych stanowiskach i na przykład wspólnie realizują jakiś projekt. Kiedy pracują oni przy podobnych zadaniach, skupiają wzrok zazwyczaj na podobnych płaszczyznach. Jest to duże ułatwienie, jeśli chodzi o dobór odpowiedniego do takiego pomieszczenia oświetlenia. Możliwe jest w takim wypadku zastosowanie oświetlenia rozmieszczonego regularnie. Warto takie oświetlenie wyposażyć w optykę zabezpieczającą przed oślepianiem. Takie oświetlenie montuje się zazwyczaj w dwóch równoległych liniach.

Linie te powinny być skierowane zgodnie z kierunkiem obserwacji. Z biura wyspowego nie zawsze jednak korzystają osoby wykonujące taką samą pracę. Wtedy sytuacja nieco się komplikuje. Należy bowiem dobrać oświetlenie tak, aby odpowiadało ono różnym zadaniom wzrokowym oraz nie kolidowało z tym, że w biurze występować będą różne kierunki obserwacji. Dobrym rozwiązaniem jest w takim wypadku podzielenie przestrzeni biurowej na strefy, w których pracować będą osoby wykonujące takie same lub podobne działania. Wtedy oświetlenie dobierać będziemy do konkretnej strefy i do typu zadań wzrokowych, jakich wymaga praca w danej strefie. Bardzo ważne jest także, aby sztuczne oświetlenie biura współgrało z ilością światła dziennego, naturalnego, jakie do niego dociera.

Oświetlenie biura typu wyspowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>