Odpowiednie dopasowanie oświetlenia do danego pomieszczenia biurowego musi zakładać uwzględnienie naturalnych warunków oświetleniowych, jakie w tym pomieszczeniu panują. Podstawową kwestią jest tutaj dostępność światła naturalnego. Na tę dostępność wpływ ma fakt, o jakiej porze w pomieszczeniu biurowym rozpoczyna się praca. Założyć można, że jeżeli praca rozpoczyna się rankiem, światła słonecznego jest wiele, jednak może okazać się, że to założenie nie jest zgodne z prawdą. Na ilość światła w pomieszczeniu wpływ może mieć na przykład niedostateczne ilość okien lub też inne uwarunkowania architektoniczne.

W związku z tym, światło naturalne wcale nie musi zapewniać warunków odpowiednich do pracy. Powoduje to konieczność stosowania oświetlenia sztucznego, którego używa się także w dzień. Oświetlenie dopasowane musi być do powierzchni, na jakiej pracownicy najczęściej skupiają wzrok- do jej położenia, a także materiału, z jakiego została wykonana, a nawet jej koloru. Inne oświetlenie stosuje się w biurach, w których główną płaszczyzną pracy jest biurko, inne, kiedy pracujemy z monitorem komputera. Szczególnie trudne jest dopasowanie światła do pomieszczeń, w których znajduje się wiele komputerów. Ich ekrany sprzyjają bowiem tworzeniu się różnorakich odbić. Takie odbicia mają negatywny wpływ na komfort pracy oraz na jej bezpieczeństwo. Chodzi tutaj oczywiście o szkodliwy wpływ na wzrok. Poza tym, zwyczajnie utrudniają one czytanie z monitora, a więc pracę z nim w biurze.

Warunki oświetleniowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>